Na czym polega kompostowanie

Na czym polega kompostowanie?


Czym jest kompost?

Kompost to finalny produkt kompostowania. Jest to nawóz organiczny powstały w wyniku rozkładu odpadów organicznych na czynniki pierwsze. Taki rozkład biomasy odbywa się przy obecności tlenu oraz mikroorganizmów tj. bakterie, nicienie, przy odpowiedniej temperaturze oraz wilgotności.

Proces kompostowania (recykling organiczny)

Kompostowanie zwane też recyklingiem organicznym jest kontrolowanym rozkładem biomasy. Bezdyskusyjnie naturalna metoda zagospodarowania odpadów. Jest to proces zapewniający idealne warunki dla rozwoju organizmów kompostujących. Najaktywniejsze mikroby mają idealną pożywkę przy obecności węgla, azotu i tlenu z powietrza oraz wodu. Wtedy proces przebiega najszybciej.

W przypadku braku odpowiedniej ilości powietrza, następuje gnicie (proces rozkładu beztlenowego) i mogą wydzielać się nieprzyjemne zapachy. W praktyce, w kompostownikach zachodzą oba procesy - i najlepiej, gdy udział rozkładu tlenowego jest jak największy.

Optymalny wkład

Najszybsze kompostowanie ma miejsce przy proporcji masy węgla do azotu 25-30 do 1. Dla przykładu skoszona trawa cechuje się stosunkiem 19 do 1, natomiast liście jesienią 55 do 1. Wymieszanie tych dwóch materii w równych proporcjach daje optymalny skład wymienionych składników odżywczych.

Zobacz także:

Co można kompostować?

Kompostowanie aktywne - kilka porad

Polecane Kompostowniki